TablePress v1.3 - en to de_DE translation catalogue (440 entries)

en: %s (thanks to %s)
de_DE: %s (hvala %s)

en: %s ago
de_DE: pre %s

en: &#8220;Custom CSS&#8221; (<a href="%s">Cascading Style Sheets</a>) can be used to change the styling or layout of a table.
de_DE: &#8220;Custom CSS&#8221; (<a href="%s">Korisnički kaskadni stilovi</a>)  mogu se koristiti za menjanje stila ili rasporeda tabele.

en: (Mandatory if more than one table is selected.)
de_DE: (Obavezno ako je selektovano više od jedne tabele.)

en: (Only needed for CSV export.)
de_DE: (Potrebno samo a CSV izvoz)

en: (no description)
de_DE: (bez opisa)

en: (no name)
de_DE: (bez imena)

en: (optional)
de_DE: (opciono)

en: , (comma)
de_DE: , (zarez)

en: ; (semicolon)
de_DE: ; (tačka zarez)

en: <!-- The table with the ID %s is empty! -->
de_DE: <!-- Tabela sa ID %s je prazna! -->

en: <a href="%1$s">Support</a> is provided through the <a href="%2$s">WordPress Support Forums</a>.
de_DE: <a href="%1$s">Podrška</a> se pruža putem <a href="%2$s">WordPress foruma za podršku</a>.

en: <a href="%s">Donations</a> help me to continue user support and development of this <em>free</em> software &mdash; things for which I spend countless hours of my free time! Thank you very much!
de_DE: <a href="%s">Donations</a> Pomozite mi da nastavim sa korisničkom podrškom i razvojem ovog<em>free</em> softvera &mdash; na šta trošim bezbrojne sate svog slobodnog vremena! Duboko sam vam zahvalan!

en: <a href="%s">Support</a> is provided through the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
de_DE: <a href="%s">Podrška</a> je pružena putem <a href="%s">WordPress foruma podrške</a>.

en: <em>unknown</em>
de_DE: <em>nepoznato</em>

en: A description of the contents of your table.
de_DE: Opis sadržaja vaše tabele

en: About
de_DE: O

en: About TablePress
de_DE: O TablePress-u

en: Action
de_DE: Akcija

en: Add
de_DE: Dodaj

en: Add %s column(s)
de_DE: Dodaj %s kolone(s)

en: Add %s row(s)
de_DE: Dodaj red(ove)

en: Add New
de_DE: Dodaj novu

en: Add New Table
de_DE: Dodaj novu tabelu

en: Add Table
de_DE: Dodaj tabelu

en: Add as new table
de_DE: Dodaj kao novu tabelu

en: Add, Replace, or Append?
de_DE: Dodaj, zameni ili prikači?

en: Additional CSS classes for styling purposes can be entered here.
de_DE: Dodatne CSS klase za svrhe stilizacije mogu da se unesu ovde.

en: Additional parameters from the <a href="http://www.datatables.net/">DataTables documentation</a> to be added to the JS call.
de_DE: Dodatni parametri iz <a href="http://www.datatables.net/">DataTables dokumentacije</a> koje treba dodati na JS poziv.

en: Admin menu entry
de_DE: Administratorski unos menija

en: Advanced Editor
de_DE: Napredni urednik

en: All Tables
de_DE: Sve tabele

en: All tables, data, and options were deleted.
de_DE: Sve tabele, podaci i opcije su izbrisani.

en: Allan Jardine for <a href="http://www.datatables.net/">DataTables</a>,
de_DE: Alanu Džardinu za <a href="http://www.datatables.net/">DataTables</a>,

en: Allow the visitor to change the number of rows shown when using pagination.
de_DE: Omogući posetiocu da promeni broj prikazanih redova kada koristi paginaciju.

en: Alternating Row Colors
de_DE: Naizmenične boje redova

en: Append rows to existing table
de_DE: Prikači redove postojećoj tabeli

en: Apply
de_DE: Primeni

en: Are you really sure?
de_DE: Da li ste zaista sigurni?

en: At first, you should add or import a table.
de_DE: Prvo treba da dodate ili uvezete neku tabelu.

en: Attention!
de_DE: Pažnja!

en: Attention: Further action is required to save the changes to your &#8220;Custom CSS&#8221;!
de_DE: Pažnja: Potrebna je dalja akcija da biste sačuvali izmene &#8220;Custom CSS&#8221;!

en: Attention: You have enabled the usage of the DataTables JavaScript library for features like sorting, search, or pagination.
de_DE: Pažnja: Omogućili ste upotrebu DataTables JavaScript biblioteke za karakteristike kao što su sortiranje, pretraga ili paginacija.

en: Author
de_DE: Autor

en: Author and License
de_DE: Autor i licenca

en: Be aware that for the CSV and HTML formats only the table data, but no table options are exported!
de_DE: Imajte na umu da se za CSV i HTML formate izvoze samo podaci tabele, ali ne i opcije tabele!

en: Be aware that the functions of the DataTables JavaScript library will not work on tables which have combined cells.
de_DE: Imajte u vidu da funkcije DataTables JavaScript biblioteke neće funkcionisati na tabelama koje imaju kombinovane ćelije.

en: Be very careful with this and only click the button if you know what you are doing!
de_DE: Budite veoma pažljivi s ovim i kliknite na dugme samo ako znate šta radite!

en: Because of CSS styling in your theme, the table might look different on your page!
de_DE: Zbog CSS stilizovanja u vašoj temi, tabela može drugačije izgledati na vašoj stranici!

en: Because of CSS styling, the table might look different on your page!
de_DE: Zbog CSS stilizovanja, tabela može izgledati drugačije na vašoj stranici!

en: Before asking for support, please carefully read the <a href="%s">Frequently Asked Questions</a>, where you will find answers to the most common questions, and search through the forums.
de_DE: Pre nego što zatražite podršku, molimo da pažljivo pročitate <a href="%s"> Česta pitanja</a> gde ćete naći odgovore na najčešća pitanja, i pretražite forume.

en: Before doing this, it is highly recommended to read the <a href="%s">migration guide</a> on the TablePress website.
de_DE: Pre nego što ovo uradite, preporučljivo je da pročitate na <a href="%s">migration guide</a> TablePress website-u.

en: Brazilian Portuguese
de_DE: Brazilski portugalski

en: Bulk Actions
de_DE: Grupne akcije

en: CSV - Character-Separated Values
de_DE: CSV - vrednosti razdvojene karakterom

en: CSV Delimiter
de_DE: CSV graničnik

en: Cancel
de_DE: Otkaži

en: Changes are being saved...
de_DE: Promene se čuvaju...

en: Chinese (Simplified)
de_DE: Kineski (pojednostavljeni)

en: Chinese (Taiwan)
de_DE: Kineski (tajvanski)

en: Click the &#8220;%1$s&#8221; button for the desired table to automatically insert the<br />corresponding Shortcode (%2$s) into the editor.
de_DE: Kliknite na &#8220;%1$s&#8221;  dugme da odgovarajuća tabela automatski ubaci<br />odgovarajući kratki kod (%2$s) u editor.

en: Click the &#8220;%s&#8221; button to insert the image.
de_DE: Kliknite na &#8220;%s&#8221; dugme da ubacite sliku.

en: Click the corresponding links within the list to edit, copy, delete, or preview a table.
de_DE: Kliknite na odgovarajuće linkove sa liste da biste uredili, kopirali, obrisali ili pregledali tabelu.

en: Combine cells
de_DE: Kombinuj ćelije

en: Combining consecutive cells within the same column is called &#8220;rowspanning&#8221;.
de_DE: Kombinovanje uzastopnih ćelija unutar iste kolone zove se &#8220;rowspanning&#8221;.

en: Combining consecutive cells within the same row is called &#8220;colspanning&#8221;.
de_DE: Kombinovanje uzastopnih ćelija unutar istog reda zove se &#8220;colspanning&#8221;.

en: Connection Information
de_DE: Informacije o konekciji

en: Copy
de_DE: Kopiraj

en: Copy Table
de_DE: Kopiraj tabelu

en: Copy of %s
de_DE: Kopiranje %s

en: Create a ZIP archive.
de_DE: Kreiraj ZIP arhivu

en: Credits and Thanks
de_DE: Reference i zahvalnice

en: Custom CSS
de_DE: Korisnički CSS

en: Custom Commands
de_DE: Kustomizirane komande

en: Czech
de_DE: Češki

en: Debug and Version Information
de_DE: Informacije o debagovanju i verziji

en: Delete
de_DE: Obriši

en: Delete &#8220;%s&#8221;
de_DE: Obriši &#8220;%s&#8221;

en: Delete Table
de_DE: Obriši tabelu

en: Description
de_DE: Opis

en: Did you know? You can drag and drop rows and columns via the row number and the column title. And the arrows next to the column title can be used for sorting.
de_DE: Jeste li znali? Možete da prevučete i spustite redove i kolone putem broja reda i naslova kolone. A strelice pored naslova kolone mogu se koristiti za sortiranje.

en: Do you really want to change the Table ID? All Shortcodes for this table in your pages and posts will have to be adjusted!
de_DE: Da li zaista želite da promenite ID tabele? Svi kratki kodovi za ovu tabelu na vašim stranicama i objavama moraće da se prilagode!

en: Do you really want to delete the selected column? | Do you really want to delete the selected columns?
de_DE[0]: Da li zaista želite da obrišete selektovanu kolonu?
de_DE[1]: Da li zaista želite da obrišete selektovanu kolonu?

en: Do you really want to delete the selected row? | Do you really want to delete the selected rows?
de_DE[0]: Da li zaista želite da obrišete selektovani red?
de_DE[1]: Da li zaista želite da obrišete selektovani red?

en: Do you really want to delete this table? | Do you really want to delete these tables?
de_DE[0]: Da li zaista želite da obrište ovu tabelu?
de_DE[1]: Da li zaista želite da obrište ovu tabelu?

en: Do you really want to uninstall TablePress and delete ALL data?
de_DE: Da li zaista želite da deinstaliratee TablePress i obrišete SVE podatke?

en: Do you want to proceed and automatically turn off the usage of DataTables for this table?
de_DE: Da li želite da nastavite i automatski isključite upotrebu DataTables za ovu tabelu?

en: Documentation
de_DE: Dokumentacija

en: Donate
de_DE: Donirajte

en: Donations and good ratings encourage me to further develop the plugin and to provide countless hours of support. Any amount is appreciated! Thanks!
de_DE: Donacije i dobre ocene podstiču me da dalje razvijam plugin i da pružam nebrojene sate podrške. Bilo koja količina je dobrodošla! Hvala!

en: Due to the configuration of your server, TablePress was not able to automatically save your &#8220;Custom CSS&#8221; to a file.
de_DE: Zbog konfiguracije vašeg servera TablePress nije bio u mogućnosti da automatski sačuva vaš &#8220;Custom CSS&#8221; fajl.

en: Duplicate
de_DE: Dupliraj

en: Dutch
de_DE: Holandski

en: Each table has a unique ID that needs to be adjusted in that Shortcode.
de_DE: Svaka tabela ima jedinstveni ID koji treba da se prilagodi u taj kratki kod.

en: Edit
de_DE: Uredi

en: Edit Table
de_DE: Uredi tabelu

en: Enable horizontal scrolling, to make viewing tables with many columns easier.
de_DE: Omogući horizontalno skrolovanje, da bi se olakšalo pregledanje tabela s mnogo kolona.

en: Enable pagination of the table (viewing only a certain number of rows at a time) by the visitor.
de_DE: Omogući paginaciju tabele (pregledanje samo određenog broja redova istovremeno) od strane posetioca.

en: Enable sorting of the table by the visitor.
de_DE: Omogući sortiranje tabele od strane posetioca.

en: Enable the table information display, with information about the currently visible data, like the number of rows.
de_DE: Omogući prikaz informacija o tabeli, a informacijama o trenutno vidljivim podacima, kao što je broj redova.

en: Enable the visitor to filter or search the table. Only rows with the search word in them are shown.
de_DE: Omogući posetiocu da filtrira ili pretraži tabelu. Prikazani su samo redovi koji u sebi imaju reč za pretragu.

en: English
de_DE: Engleski

en: Enter Description here
de_DE: Unesite opis ovde

en: Enter Table Name here
de_DE: Unesite naziv tabele ovde

en: Error: Existing WP-Table Reloaded tables were not found in the database.
de_DE: Greška: Postojeće WP-Table Reloaded tabele nisu pronađene u bazi podataka.

en: Error: Import of ZIP files is not available on this server.
de_DE: Greška: Uvoz ZIP fajlova nije raspoloživ na ovom serveru.

en: Error: Options could not be saved.
de_DE: Greška: Opcije nisu sačuvane.

en: Error: The WP-Table Reloaded Dump File could not be imported!
de_DE: Greška: WP-Table Reloaded “dump” fajl ne može da se uveze!

en: Error: The ZIP file could not be created.
de_DE: Greška: Zip fajl ne može da se kreira.

en: Error: The ZIP file could not be opened.
de_DE: Greška: ZIP fajl ne može da se otvori.

en: Error: The data for the import is invalid.
de_DE: Greška: Podaci za uvoz nisu ispravni.

en: Error: The data in the ZIP file is invalid.
de_DE: Greška: Podaci u ZIP fajlu su neispravni.

en: Error: The export failed.
de_DE: Greška: Izvoz nije uspeo.

en: Error: The import failed.
de_DE: Greška: Uvoz nije uspeo.

en: Error: The source for the import is invalid or could not be accessed.
de_DE: Greška: Izvor izvoza nije ispravan ili mu se ne može pristupiti.

en: Error: The table could not be added.
de_DE: Greška: Tabela ne može da se doda.

en: Error: The table could not be copied.
de_DE: Greška: Tabela ne može da se kopira.

en: Error: The table could not be deleted.
de_DE: Greška: Tabela ne može da se obriše.

en: Error: The table could not be saved.
de_DE: Greška: Tabela ne može da se sačuva

en: Error: The tables from WP-Table Reloaded could not be imported.
de_DE: Greška: Tabele iz WP-Table Reloaded nisu mogle da se uvezu.

en: Error: This bulk action is invalid!
de_DE: Greška: Ova grupna akcija je neispravna!

en: Error: This table could not be loaded!
de_DE: Greška: Ova tabela ne može da se učita!

en: Error: You did not select any tables!
de_DE: Greška: Niste selektovali nijednu tabelu!

en: Error: You did not select what to import from WP-Table Reloaded!
de_DE: Greška: Niste selektovali šta da se uveze iz WP-Table Reloaded!

en: Error: You did not specify a valid table ID.
de_DE: Greška: Niste daliispravni ID tabele.

en: Error: You selected to replace or append to an existing table, but did not select a table.
de_DE: Greška: Odabrali ste da zamenite ili prikačite nešto postojećoj tabeli, ali niste selektovali tabelu.

en: Export &#8220;%s&#8221;
de_DE: Izvezi &#8220;%s&#8221;

en: Export Format
de_DE: Format izvoza

en: Export Table
de_DE: Izvezi tabelu

en: Export Tables
de_DE: Izvezi tabele

en: Export a Table
de_DE: Izvezi tabelu

en: Exporting a table allows you to use it in other programs, like spreadsheets applications.
de_DE: Izvoz tabele omogućava vam da je koristite i u drugim programima, kao što su tablične aplikacije.

en: Features of the DataTables JavaScript library
de_DE: Karakteristike DataTables JavaScript biblioteke

en: File URL
de_DE: URL fajla

en: File Upload
de_DE: Postavljanje fajla

en: File on server
de_DE: Fajl na serveru

en: Finnish
de_DE: Finski

en: For advanced use only.
de_DE: Samo za naprednu upotrebu.

en: For example, you can insert things like text, images, or links into the table, or change the used table features. You can also insert, delete, move, hide, and swap columns and rows.
de_DE: Na primer, možete da ubacite stvari kao što su tekst, slike ili linkovi, u tabelu, ili da promenite iskorišćene karakteristike tabele. Takođe možete da ubacite, obrišete, pomerite, sakrijete i zamenite kolone i redove.

en: For more information:
de_DE: Za više informacija:

en: For technical information, please see the <a href="%s">documentation</a>.
de_DE: Za tehničke informacije, pogledajte <a href="%s">dokumentaciju</a>.

en: For the JSON format, the table data and the table options are exported.
de_DE: Za format JSON, izvoze se podaci tabele i opcije tabele.

en: For this, each table is given certain CSS classes that can be used as CSS selectors.
de_DE: Za ovo, svaka tabela ima određene CSS klase koje se mogu koristiti kao CSS selektori.

en: French
de_DE: Francuski

en: Frequently Asked Questions
de_DE: Česta pitanja

en: Frontend Options
de_DE: Frontend opcije

en: Frontend Options influence the styling of tables in pages, posts, or text widgets, by defining which CSS code shall be loaded.
de_DE: Frontend opcije utiču na stilizaciju tabela na stranicama, u objavama ili tekstualnim vidžetima tako što definišu koji će se CSS kod učitati.

en: German
de_DE: Nemački

en: Go to &#8220;Plugins&#8221; page
de_DE: Idite na &#8220;Plugins&#8221; stranicu

en: Go to Dashboard
de_DE: Idite na kontrolnu tablu

en: HTML - Hypertext Markup Language
de_DE: HTML - jezik za označavanje hiperteksta

en: Hebrew
de_DE: Hebrejski

en: Help and Support
de_DE: Pomoć i podrška

en: Help on combining cells
de_DE: Pomoć u kombinovanju ćelija

en: Hi, my name is Tobias, I&#8217;m the developer of the TablePress plugin.
de_DE: Zdravo, zovem se Tobias, i programer sam TablePress plugin-a.

en: Hide
de_DE: Sakrij

en: Hide this message
de_DE: Sakrij ovu poruku

en: Highlight a row while the mouse cursor hovers above it by changing its background color.
de_DE: Markiraj red dok kursor miša lebdi iznad njega menjaući mu boju pozadine

en: Horizontal Scrolling
de_DE: Horizontalno skrolovanje

en: I already donated.
de_DE: Već sam priložio donaciju.

en: I want to use TablePress in this language: %s
de_DE: Želim da koristim TablePress na ovom jeziku: %s

en: Icelandic
de_DE: Islandski

en: If WP-Table Reloaded is installed on this site, the &#8220;WordPress database&#8221; option is recommended.
de_DE: Ako je WP-Table Reloaded instaliran na ovom site-u, &#8220; WordPress baza&#8221; podatakaopcija je preporučljiva.

en: If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s table, isn&#8217;t that worth a coffee or two? | If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s tables, isn&#8217;t that worth a coffee or two?
de_DE[0]: Ako sve radi kako treba i ako ste zadovoljni rezultima upravljanja svojom %s tabelom, zar to ne vredi jednu kaficu?
de_DE[1]: Ako sve radi kako treba i ako ste zadovoljni rezultima upravljanja svojom %s tabelom,isn&#8217;t  zar to ne vredi jednu kaficu?

en: If you choose more than one table, the exported files will automatically be stored in a ZIP archive file.
de_DE: Ako odaberete više od jedne tabele izvezeni fajlovi će se automatski skladištiti u ZIP fajlu.

en: If you do not find an answer there, please <a href="%s">open a new thread</a> in the WordPress Support Forums.
de_DE: Ako tu ne nađete odgovor, <a href="%s">otvorite novu temu</a> na forumu.

en: If you encounter any questions or problems, please visit the <a href="%1$s">FAQ</a>, the <a href="%2$s">documentation</a>, and the <a href="%3$s">Support</a> section on the <a href="%4$s">plugin website</a>.
de_DE: Ako naiđete na bilo kakva pitanja ili probleme, posetite <a href="%1$s">FAQ</a>, i <a href="%2$s">documentation</a>, i <a href="%3$s">Support</a> i odeljak na <a href="%4$s">plugin website</a>.

en: If you like the new features and enhancements, <a href="%s">giving a donation</a> towards the further support and development of TablePress is recommended. Thank you!
de_DE: Ako vam se dopadaju nove karakteristike i poboljšanja, <a href="%s">dajem donaciju</a> preporučljivo je da date donaciju i podržite razvoj TablePress-a. Hvala!

en: If you like the plugin, <a href="%1$s"><strong>a donation</strong></a> is recommended.
de_DE: Ako vam se sviđa plugin, <a href="%1$s"><strong>a donation</strong></a> preporučeno je.

en: If you like the plugin, <a href="%s"><strong>giving a donation</strong></a> is recommended.
de_DE: Ako vam se sviđa ovaj plugin, <a href="%s"><strong>preporučuje se da ostavite donaciju</strong></a>.

en: If you want to import tables from another site, create a &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221; there and upload it below, after choosing &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221;.
de_DE: Ako želite da uvezete tabele s nekog drugog site-a, kreirajte tu &#8220; WP-Table Reloaded “dump” fajl&#8221; i postavit ga ispod, nakon što odaberete &#8220;WP-Table Reloaded “dump” fajl&#8221;.

en: If you want to show your tables anywhere else in your theme, you can use a Template Tag function.
de_DE: Ako želite da prikažete svoje tabele bilo gde drugde u svojoj temi, možete koristiti funkciju Template Tag.

en: Import Format
de_DE: Format uvoza

en: Import Source
de_DE: Izvor izvoza

en: Import Tables
de_DE: Uvozne tabele

en: Import a Table
de_DE: Uvezi tabelu

en: Import all tables and their settings from WP-Table Reloaded.
de_DE: Uvezi sve tabele i njihova podešavanja iz WP-Table Reloaded

en: Import data
de_DE: Uvezeni podaci

en: Import from WP-Table Reloaded
de_DE: Uvezite iz WP-Table Reloaded

en: Import of HTML files is not available on your server.
de_DE: Uvoz HTML fajlova nije omogućen na vašem serveru.

en: Import styling
de_DE: Uvezi stilizaciju

en: Import tables
de_DE: Uvezi tabele

en: Import your tables from WP-Table Reloaded
de_DE: Uvezite svoje tabele iz WP-Table Reloaded

en: Imported from Manual Input
de_DE: Uvezeno iz Manual Input-a

en: In the User Options, every TablePress user can choose the position of the plugin in his WordPress admin menu, and his desired plugin language.
de_DE: U korisničkim opcijama, svaki korisnik TablePress-a može da odabere položaj plugin-a u svom WordPress administrativnom meniju, i svoj željeni jezik plugin-a.

en: Information on available CSS selectors can be found in the <a href="%s">documentation</a>.
de_DE: Informacije o raspoloživim CSS selektorima mogu se naći u <a href="%s">dokumentaciji</a>.

en: Insert
de_DE: Ubaci

en: Insert Image
de_DE: Ubaci sliku

en: Insert Link
de_DE: Ubaci link

[ctx: Insert Link dialog]
en: (no title)
de_DE: (bez naslova)

[ctx: Insert Link dialog]
en: Add Link
de_DE: Dodaj link

[ctx: Insert Link dialog]
en: Insert/edit link
de_DE: Ubaci/uredi link

[ctx: Insert Link dialog]
en: Link Text
de_DE: Tekstualni link

[ctx: Insert Link dialog]
en: No matches found.
de_DE: Nisu pronađena podudaranja.

[ctx: Insert Link dialog]
en: Update
de_DE: Ažuriraj

en: Insert Shortcode
de_DE: Ubaci kratki kod

en: Insert a Table from TablePress
de_DE: Umetni tabelu iz TablePress-a

en: Insert into Post
de_DE: Ubacite u objavu.

en: Insert into Table
de_DE: Ubacite u tabelu

en: It is licensed as Free Software under GNU General Public License 2 (GPL 2).
de_DE: To je licenciran slobodni softver pod GNU General Public License 2 (GPL 2).

en: It is recommended that you create a backup of the tables (by exporting the tables in the JSON format), in case you later change your mind.
de_DE: Preporučuje se da kreirate rezervnu kopiju tabela (tako što ćete izvesti tabele u JSON formatu), u slučaju da se kasnije predomislite.

en: It is strongly recommended that you switch from WP-Table Reloaded to TablePress, which not only fixes many problems, but also has more and better features than WP-Table Reloaded.
de_DE: Veoma je preporučljivo da pređete sa WP-Table Reloaded na TablePress, što ne samo da ispravlja mnoge probleme, već takođe ima više i boljih karakteristika od WP-Table Reloaded.

en: Italian
de_DE: Italijanski

en: Japanese
de_DE: Japanski

en: Last Modified
de_DE: Poslednje izmenjeno

en: Last Modified By
de_DE: Poslednje modifikovano od strane:

en: Latvian
de_DE: Letonski

en: List of Tables
de_DE: Spisak tabela

en: Load these &#8220;Custom CSS&#8221; commands to influence the table styling:
de_DE: Učitajte ove &#8220;Custom CSS&#8221; korisničke komande da biste uticali na stilizovanje tabele:

en: Manual Input
de_DE: Ručni unos

en: More Information and Documentation
de_DE: Više informacija i dokumentacija

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%1$s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
de_DE: Više informacija o TablePress-u može se naći <a href="%1$s">plugin&#8217;s website</a> na njihovoj strani u <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
de_DE: Više podataka o TablePress-u možete naći na <a href="%s">plugin&#8217;s website</a> njegvoj stranici <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.

en: No problem! I still hope you enjoy the benefits that TablePress adds to your site. If you should change your mind, you&#8217;ll always find the &#8220;Donate&#8221; button on the <a href="%s">TablePress website</a>.
de_DE: Nema problema! I dalje se nadam da uživate u pogodnostima koje TablePress dodaje vašem sajtu. Ako se predomislite, vi uvek ću naći &#8220;Donate&#8221; dugme na <a href="%s">TablePress website</a>.

en: No tables found.
de_DE: Nije pronađena nijedna tabela.

en: No, thanks. Don&#8217;t ask again.
de_DE: Ne, hvala, pitajte Don&#8217;t ponovo.

en: Note: Support for ZIP file creation seems not to be available on this server.
de_DE: Napomena: Čini se da podrška za kreiranje ZIP dajla nije dostupna na ovom serveru.

en: Notice: Not all selected tables could be copied!
de_DE: Napomena: Nisu sve selektovane tabele mogle da se kopiraju!

en: Notice: Not all selected tables could be deleted!
de_DE: Napomena: Nisu sve selektovane tabele mogle da se obrišu!

en: Number of Columns
de_DE: Broj kolona

en: Number of Rows
de_DE: Broj redova

en: OK
de_DE: U redu

en: On this screen, you can edit the content and structure of the table with the ID %s.
de_DE: Na ovom ekranu, možete da uredite sadržaj i strukturu tabele sa ID-jevima.

en: Options saved successfully, but &#8220;Custom CSS&#8221; was not saved to file.
de_DE: Opcije uspešno sačuvane, ali &#8220;kustomizacija CSS&#8221; nije sačuvana.

en: Options saved successfully.
de_DE: Opcije uspešno sačuvane.

en: Other Actions
de_DE: Ostale akcije

en: Pagination
de_DE: Paginacija

en: Pagination Length Change
de_DE: Promena dužine paginacije

en: Please also ask him to delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files from the server.
de_DE: Takođe ga zamolite da obriše vašše TablePress &#8220;Custom CSS&#8221;  korisničke fajlove sa servera.

en: Please click into the cell that you want to add a link to.
de_DE: Kliknite na ćeliju u koju želite da dodate link.

en: Please click into the cell that you want to add an image to.
de_DE: Kliknite na ćeliju u koju želite da dodate sliku.

en: Please click into the cell that you want to edit using the &#8220;Advanced Editor&#8221;.
de_DE: Kliknite na ćeliju koju želite da izmenite koristeći &#8220;Advanced Editor&#8221;.

en: Please follow the <a href="%s">migration guide</a> to move your tables and then deactivate WP-Table Reloaded!
de_DE: Pratite da biste <a href="%s">migration guide</a> pomerili svoje tabele i onda deaktivirali WP-Table Reloaded!

en: Please note that invalid CSS code will be stripped, if it can not be corrected automatically.
de_DE: Imajte na umu da će neispravan CSS kod biti skinut, ako ne može automatski da se ispravi.

en: Please provide this information in bug reports and support requests.
de_DE: Molimo vas da pružite te informacije u izveštajima o bagovima i zahtevima za podršku.

en: Please rate and review the plugin in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
de_DE: Molimo vas da ocenite i napišete kritiku za plugin u <a href="%s">WordPress Plugin direktorijumu</a>.

en: Please read the <a href="%s">release announcement</a> for more information.
de_DE: Pročitajte <a href="%s"> najavu izdanja</a> za više informacija.

en: Please see the <a href="%s">documentation</a> for a list of these selectors and for styling examples.
de_DE: Pogledajte <a href="%s">dokumentaciju</a> za spisak ovih selektora i za primere stilizovanja.

en: Plugin Language
de_DE: Jezik plugin-a

en: Plugin Options
de_DE: Plugin opcije

en: Plugin Purpose
de_DE: Svrha plugin-a

en: Plugin page
de_DE: Plugin stranica

en: Polish
de_DE: Poljski

en: Preview
de_DE: Pregled

en: Print Table Description
de_DE: Odštampaj opis tabele

en: Print Table Name
de_DE: Odštampaj naziv tabele

en: Proceed without saving &#8220;Custom CSS&#8221; to a file
de_DE: Nastavite bez čuvanja &#8220;Custom CSS&#8221; fajla

en: Proceed without saving a file
de_DE: Nastavite bez čuvanja fajla

en: Regularly exporting tables is also recommended as a backup of your data.
de_DE: Redovno izvoženje tabela se takođe preporučuje kao rezervna kopija vaših podataka.

en: Repeat this to add the keyword to all cells that shall be connected.
de_DE: Ponovite ovo da dodate ključnu reč svim ćelijama koje će biti povezane.

en: Replace existing table
de_DE: Zameni postojeću tabelu

en: Row Hover Highlighting
de_DE: Lebdeće markiranje reda

en: Russian
de_DE: Ruski

en: Save Changes
de_DE: Sačuvaj izmene

en: Saving failed
de_DE: Čuvanje neuspešno

en: Saving successful
de_DE: Čuvanje uspešno

en: Search Tables
de_DE: Pretraži tabele

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
de_DE: Pretraži rezultate za &#8220;%s&#8221;

en: Search/Filtering
de_DE: Pretraga/Filtriranje

en: Select all
de_DE: Selektuj sve

en: Select file
de_DE: Odaberi fajl

en: Select:
de_DE: Selektuj

en: Selected columns
de_DE: Selektovane kolone

en: Selected rows
de_DE: Selektovani redovi

en: Server Path to file
de_DE: Server putanja za fajl

en: Shortcode
de_DE: Kratki kod

en: Show
de_DE: Pokaži

en: Show %s rows per page.
de_DE: Prikaži%s  redove po stranici.

en: Show Shortcode
de_DE: Prikaži kratki kod

en: Show a preview of &#8220;%s&#8221;
de_DE: Pokaži prikaz &#8220;%s&#8221;

en: Show the table description %s the table.
de_DE: Pokaži opis  %s tabele

en: Show the table name %s the table.
de_DE: Prikaži naziv tabele

en: Sincerly, Tobias
de_DE: Iskreno, Tobias.

en: Slovak
de_DE: Slovački

en: Sort ascending
de_DE: Sortiraj rastuće

en: Sort descending
de_DE: Sortiraj opadajuće

en: Sorting
de_DE: Sortiranje

en: Spanish
de_DE: Španski

en: Special Thanks go to:
de_DE: Posebna zahvalnost sledi:

en: Support
de_DE: Podrška

en: Support TablePress with your donation!
de_DE: Podržite TablePress svojom donacijom!

en: Support the plugin with your <a href="%s">donation</a>!
de_DE: Podržite plugin svojim <a href="%s">donacijama</a>!

en: Sure, I&#8217;ll buy you a coffee and support TablePress!
de_DE: Naravno, častim te kafom i podržavam TablePress!

en: Table
de_DE: Tabela

en: Table Content
de_DE: Sadržaj tabele

en: Table Foot Row
de_DE: Donji red tabele

en: Table Head Row
de_DE: Godnji red tabele

en: Table ID
de_DE: ID tabele

en: Table Information
de_DE: Informacije o tabeli

en: Table Manipulation
de_DE: Manipulisanje tabelom

en: Table Name
de_DE: Naziv tabele

en: Table Options
de_DE: Opcije tabele

en: Table cells can span across more than one column or row.
de_DE: Ćelije tabele mogu da s protežu preko više od jedne kolone ili reda.

en: Table to replace or append to
de_DE: Tabela koja treba da se zameni ili da se na nju prikači

en: TablePress Feature: Import from WP-Table Reloaded
de_DE: TablePress karakteristika: uvoz iz WP-Table Reloaded

en: TablePress Feature: Moving rows and columns
de_DE: TablePress karakteristika: Pomeranje redova i kolona.

en: TablePress Help
de_DE: TablePress pomoć

en: TablePress Table
de_DE: TablePress tabela

en: TablePress allows you to create and manage tables in the admin area of WordPress.
de_DE: TablePress omogućava vam da kreirate i upravljate tabelama u administratorskom području WordPress-a

en: TablePress can import tables from existing data, like from a CSV, XLS, or XLSX file from a spreadsheet application (e.g. Excel), an HTML file resembling a webpage, or its own JSON format.
de_DE: TablePress može da uvozi tabele iz postojećih podataka, kao iz CSV, XLS ili XLSX fajla iz neke tabelarne aplikacije (npr. Excel), HTML fajla koji podseća na web stranicu ili iz svog JSON formata.

en: TablePress enables you to create and manage tables in your posts and pages, without having to write HTML code, and it adds valuable functions for your visitors.
de_DE: TablePress omogućava vam da kreirate i upravljate tabelama u svojim objavama i stranicama tako da ne morate da pišete HTML kod, i dodaje vredne funkcije za vaše posetioce.

en: TablePress has several options which affect the plugin&#8217;s behavior in different areas.
de_DE: TablePress ima nekoliko opcija koje utiču na plugin&#8217;s  ponašanje u različitim oblastima.

en: TablePress shall be shown in this section of my admin menu: %s
de_DE: TablePress će biti prikazan u ovom odeljku mog dministratorskog menija:%s

en: TablePress was uninstalled successfully.
de_DE: TablePress je uspešno instaliran

en: Tables
de_DE: Tabele

en: Tables can be styled by changing and adding CSS commands.
de_DE: Tabele se mogu stilizovati menjanjem i dodavanjem CSS komandi.

en: Tables may contain text, numbers and even HTML (e.g. to include images or links).
de_DE: Tabele mogu sadržati tekst, brojeve, čak i HTML (npr. da se uključe slike ili linkovi)

en: Tables to Export
de_DE: Tabele za izvoz

en: Thank you for updating to TablePress %s!
de_DE: Hvala što ažurirate TablePress %s!

en: Thank you for using <a href="http://tablepress.org/">TablePress</a>.
de_DE: Hvala što koristite <a href="http://tablepress.org/">TablePress</a>.

en: Thank you for using TablePress for the first time!
de_DE: Hvala što koristite TablePress po prvi put!

en: Thank you to all donors, contributors, supporters, reviewers and users of the plugin!
de_DE: Hvala svim donatorima, svima koji su dali doprinos i podršku, svim kritičarima i korisnicima ovog plugin-a!

en: Thank you very much! Your donation is highly appreciated. You just contributed to the further development of TablePress!
de_DE: Hvala! Vaša donacija je veoma dobrodošla. Upravo ste doprineli daljem razvoju TablePress-a!

en: Thanks for using it! You&#8217;ve installed TablePress over a month ago.
de_DE: Hvala što ga koristite! Instalirao sam TablePress pre mesec dana.

en: Thanks to the translators:
de_DE: Hvala prevodiocima:

en: The Media Library will open, where you can select or upload the desired image or enter the image URL.
de_DE: Otvoriće se Media biblioteka gde možete da odaberete ili postavite željenu sliku ili da unesete URL slike.

en: The Table ID &#8220;0&#8221; is not supported. Please enter a different Table ID!
de_DE: ID tabele &#8220;0&#8221; nije podržan. Unesite drugi ID tabele!

en: The Table ID can only consist of letters, numbers, hyphens (-), and underscores (_).
de_DE: ID tabele može da se sastoji samo od slova brojeva, crtica (-) i donjih crta (_).

en: The Table ID field can not be empty. Please enter a Table ID!
de_DE: ID tabele ne može da ostane prazan. Unesite ID tabele!

en: The Table Preview could not be loaded.
de_DE: Prikaz tabele ne može da se učita.

en: The Table Preview is being loaded...
de_DE: Učitava se prikaz tabele...

en: The WP-Table Reloaded &#8220;Custom CSS&#8221; was imported successfully.
de_DE: WP Table Reloaded &#8220;Custom CSS&#8221; uspešno je uvezen.

en: The background colors of consecutive rows shall alternate.
de_DE: Boje pozadina uzastopnih redova će se smenjivati naizmenično.

en: The changes to this table were not saved yet and will be lost if you navigate away from this page.
de_DE: Promene napravljene na ovoj tabeli još uvek nisu sačuvane i izgubiće se ako odetee sa ove stranice.

en: The copied table has the table ID &#8220;%s&#8221;.
de_DE: Kopirana tabela ima ID &#8220;%s&#8221;.

en: The entered value in the field &#8220;Extra CSS classes&#8221; is invalid.
de_DE: Uneta vrednost u ćeliji &#8220;Ekstra CSS klase&#8221; nije ispravna.

en: The entered value in the field &#8220;Pagination Entries&#8221; is not a number.
de_DE: Uneta vrednost u ćeliji &#8220; Paginacija  Entries&#8221; nije broj.

en: The features of the DataTables JavaScript library are also not available or visible in this preview!
de_DE: Karakteristike DataTables JavaScript biblioteke takođe nisu raspoložive niti vidljive u ovom prikazu!

en: The features of the DataTables JavaScript library are also not visible in this preview!
de_DE: Karakteristike tabela s podacima JavaScript biblioteke takođe nisu vidljivi u ovom prikazu!

en: The first row of the table is the table header.
de_DE: Prvi red tabele je zaglavlje tabele.

en: The imported file contains errors:
de_DE: Uvezeni fajl sadrži greške:

en: The last row of the table is the table footer.
de_DE: Poslednji red tabele je podnožje tabele.

en: The name or title of your table.
de_DE: Naziv ili naslov vaše tabele

en: The number of columns in your table.
de_DE: Broj kolona u vašoj tabeli

en: The number of rows in your table.
de_DE: Broj redova u vašoj tabeli

en: The plugin ships with default CSS stylesheets, which can be customized with own code or replaced with other stylesheets.
de_DE: Plugin ide sa podrazumevanim CSS stilovima, koji se mogu kustomizirati sopstvenim kodom ili zameniti drugim stilovima.

en: The preview could not be loaded.
de_DE: Pregled ne može da se učita

en: The table could not be loaded.
de_DE: Tavela ne može da se učita

en: The table was added successfully.
de_DE: Tabela je uspešno dodata

en: The table was copied successfully. | The tables were copied successfully.
de_DE[0]: Tabela je uspešno kopirana
de_DE[1]: Tabela je uspešno kopirana

en: The table was deleted successfully. | The tables were deleted successfully.
de_DE[0]: Tabela je uspešno obrisana.
de_DE[1]: Tabela je uspešno obrisana.

en: The table was imported successfully from WP-Table Reloaded.
de_DE: Tabela je uspešno uvezena iz WP-Table Reloaded.

en: The table was imported successfully.
de_DE: Tabela je uspešno uvezena

en: The table was saved successfully, and the table ID was changed.
de_DE: Tabela je uspešno sačuvana i promenjen je ID tabele.

en: The table was saved successfully, but the table ID could not be changed!
de_DE: Tabela je uspešno sačuvana, ali se ID tabele nije mogao promeniti!

en: The table was saved successfully.
de_DE: Tabla je uspešno sačuvana

en: The tables were imported successfully from WP-Table Reloaded.
de_DE: Tavele su uspešno uvezene iz WP-Table Reloaded.

en: The tables were imported successfully.
de_DE: Tabele su uspešno uvezene.

en: The value for the number of columns is invalid!
de_DE: Vrednost broja kolona je neispravna!

en: The value for the number of rows is invalid!
de_DE: Vrednost broja redova je neispravna!

en: Then you can edit your data or change the structure of your table (e.g. by inserting, deleting, moving, or swaping rows or columns or sorting them) and select specific table features like alternating row colors or whether to print the name or description, if you want.
de_DE: Onda možete da uredite svoje podatke ili da promenite strukturu svoje tabele (npr. umetanjem, brisanjem, pomeranjem ili zamenom redova ili kolona ili tako što ćete ih sortirati) i odaberete određene karakteristike tabele kao što su naizmenični obojeni redovi ili da li da odštampate naziv ili opis, ako želite.

en: These features and options are only available, when the &#8220;%1$s&#8221; checkbox in the &#8220;%2$s&#8221; section is checked.
de_DE: Ove karakteristike i opcije na raspolaganju su samo &#8220;%1$s&#8221; kada je polje u datom &#8220;%2$s&#8221; odeljku štiklirano.

en: This field can only contain letters, numbers, spaces, hyphens (-), and underscores (_).
de_DE: Ovo polje može da sadrži samo slova, brojeve, razmake, crtice (-) i donje crte (_).

en: This field must contain a positive number.
de_DE: Ova ćelija mora da sadrži pozitivan broj

en: This is NOT the place to enter <a href="%s">Custom CSS</a> code!
de_DE: Ovo NIJE mesto za unošenje kustomiziranog <a href="%s">CSS</a> koda!

en: This is a list of all available tables.
de_DE: Ovo je spisak raspoloživih tabela

en: This is a list of your tables.
de_DE: Ovo je spisak vaših tabela.

en: This is a preview of your table.
de_DE: Ovo je prikaz vaše tabele.

en: This means that you either let the plugin create an empty table for you or that you load an existing table from either a CSV, HTML, JSON, XLS, or XLSX file.
de_DE: To znači da ili pustite da plugin kreira praznu tabelu za vas ili da napunite već postojeću tabelu iz CSV, HTML, JSON, XLS ili XLSX fajla.

en: This plugin was written and developed by <a href="%s">Tobias Bäthge</a>.
de_DE: Ovaj plugin je napisan i razvijen od strane <a href="%s">Tobias Bäthge</a>.

en: Those will ask you for the necessary information and and corresponding HTML code will be added to the cell automatically.
de_DE: Oni će vas pitati za neophodne informacije i automatski će se HTML kod dodati u ćeliju.

en: To add a new table, enter its name, a description (optional), and the number of rows and columns into the form below.
de_DE: Da biste dodali novu tabelu, unesite njeno ime, opis (opciono) i broj redova i kolona u obrazac ispod

en: To combine adjacent cells in a column, add the keyword <code>#rowspan#</code> to the cell below the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
de_DE: Da biste kombinovali susedne ćelije u koloni, dodajtte ključnu reč <code>#rowspan#</code> ćeliji ispod one sa sadržajem za kombinovanu ćeliju koristeći odgovarajuće dugme.

en: To combine adjacent cells in a row, add the keyword <code>#colspan#</code> to the cell to the right of the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
de_DE: Da biste kombinovali susedne ćelije u redu, dodajte ključnu reč <code>#colspan#</code> ćeliji desno od one sa sadržajem za kombinovanu ćeliju koriteći odgovarajuće dugme.

en: To combine cells within a column, click into the cell below the cell that has the content the combined cells shall have.
de_DE: Da biste kombinovali ćelije unutar kolone, kliknite u ćeliju ispod ćelije koja ima sadržaj koji će kombinovane ćelijeimati.

en: To combine cells within a row, click into the cell to the right of the cell that has the content the combined cells shall have.
de_DE: Da biste kombinovali ćelije unnutar jednog reda, kliknite u ćeliju desno od ćelije koje ima sadržaj koji će kombinovane ćelije imati.

en: To easily add a link or an image to a cell, use the provided buttons.
de_DE: Da lako dodate link ili sliku u neku ćeliju, koristite priloženu dugmad.

en: To embed this table into a post or page, use this Shortcode:
de_DE: Da biste ugnezdili ovu tabelu u objavu ili straanicu, koristite ovaj kratki kod:

en: To export, select the tables and the desired export format.
de_DE: Da biste izvezli tabelu, selektujte je kao i željeni format izvoza.

en: To import a table, select and enter the import source in the following form.
de_DE: Da uvezete tabelu, odaberite i unesite izvor uvoza u sledećem obliku.

en: To import all tables from a WP-Table Reloaded installation, choose the relevant import source below.
de_DE: Da biste uvezli sve tabele iz WP-Table Reloaded instalacije odaberite odgovarajući izvor uvoza ispod.

en: To insert a table into a page, post, or text widget, copy its Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
de_DE: Da biste uneli tabelu na stranicu, objavu ili tekstualni vidžet, kopirajte njen kratki kod i nalepite ga na željeno mesto u editoru.

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
de_DE: Da biste ubacili tabelu na stranicu, u objavu ili tekstualni vidžet, kopirajte kratke kodove i nalepite ih na željeno mesto u editoru.

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it into the editor.
de_DE: Da biste uneli tabelu u neku stranicu, objavu ili tekstualni vidžet, kopirajte kratke kodove i nalepite ih u editor.

en: To proceed without trying to save the &#8220;Custom CSS&#8221; to a file, click the button below.
de_DE: Da nastavite bez pokušavanja da sačuvate &#8220;Custom CSS&#8221; fajl, kliknite dugme ispod.

en: To try again with the same method that you use for updating plugins or themes, please fill out the &#8220;%s&#8221; form below.
de_DE: Da biste pokušali ponovo sa istim metodom koji koristite za ažuriranje plugin-ova ili tema, molimo vas da popunite &#8220;%s&#8221; formular ispod.

en: To use the Table Manipulation features, JavaScript needs to be enabled in your browser.
de_DE: Radi korišćenja karakteristika za manupulaciju tabelama, JavaScript treba da bude omogućen u vašem pretraživaču.

en: Tobias Bäthge, developer of TablePress
de_DE: Tobias Bäthge, programer TablePress-a

en: Top-Level (bottom)
de_DE: Gornji nivo (dno)

en: Top-Level (middle)
de_DE: Gornji nivo (sredina)

en: Top-Level (top)
de_DE: Gornji nivo (vrh)

en: Try to automatically convert the &#8220;Custom CSS&#8221; code from the &#8220;Plugin Options&#8221; screen of WP-Table Reloaded.
de_DE: Pokušajte da automatski konvertujete &#8220; kustomizirani CSS&#8221; kod sa ekrana &#8220;Plugin opcije&#8221; kod WP-Table Reloaded.

en: Turkish
de_DE: Turski

en: Unfortunately, these can not be used in tables with combined cells.
de_DE: Nažalost, one se ne mogu koristiti u tabelama sa kombinovanim ćelijama.

en: Uninstall TablePress
de_DE: Deinstalirajte TablePress

en: Uninstalling <strong>will permanently delete</strong> all TablePress tables and options from the database.
de_DE: Deinstaliranje će <strong>trajno obrisati</strong> sve TablePress tabele i opcije iz baze podataka.

en: Usage
de_DE: Upotreba

en: Use DataTables
de_DE: Koristi tabele podataka

en: Use the following features of the DataTables JavaScript library with this table:
de_DE: Koristi sledeće karakteristike DataTables JavaScript biblioteke s ovom tabelom:

en: User Options
de_DE: Kustomizirane opcije

en: WP-Table Reloaded Dump File
de_DE: WP-Table Reloaded

en: Welcome!
de_DE: Dobro došli!

en: WordPress Default (currently %s)
de_DE: WordPress podrazumevani (trenutno %s)

en: WordPress database
de_DE: WordPress baza podataka

en: You are now seeing the copied table, which has the table ID &#8220;%s&#8221;.
de_DE: Sada vidite kopiranu tabelu koja ima ID tabele &#8220;%s&#8221;.

en: You can also choose to import it as a new table, to replace an existing table, or to append the rows to an existing table.
de_DE: Takođe možete da odaberete da ga uvezete kao novu tabelu, da zamenite već postojeću tabelu, ili da dodate redove postojećoj tabeli.

en: You can also click the &#8220;%s&#8221; button in the editor toolbar to select and insert a table.
de_DE: Takođe možete da kliknete na &#8220;%s&#8221; dugme na liniji sa alatima da biste odabrali i ubacili tabelu.

en: You can also import existing tables from the WP-Table Reloaded plugin below.
de_DE: Takođe možete da uvezete postojeće tabele iz WP-Table Reloaded plugin-a ispod.

en: You can always change the name, description, and size of your table later.
de_DE: Uvek možete kasnije da promenite naziv, opis i veličinu svoje tabele.

en: You can get styling examples from the <a href="%s">FAQ</a>.
de_DE: Možete da dobijete primere stilizovanja od <a href="%s">FAQ</a>.

en: You can import multiple tables by placing them in a ZIP file.
de_DE: Možete da uvezete više tabela ako ih stavite u ZIP fajl.

en: You can import your existing tables and &#8220;Custom CSS&#8221; from WP-Table Reloaded into TablePress.
de_DE: Možete da uvezete svoje postojeće tabele i &#8220;kustomizacije CSS&#8221;   iz WP-Table Reloaded u TablePress.

en: You can not add colspan to the first column!
de_DE: Ne možete da dodate colspan prvoj koloni!

en: You can not add rowspan to the first row!
de_DE: Ne možete da dodate rowspan prvom redu!

en: You can not connect cells into the table head row!
de_DE: Ne možete da povežete ćelije u prvom redu tabele!

en: You can not connect cells out of the table foot row!
de_DE: Ne možete da povežete ćelije u donjem redu tabele!

en: You can not delete all table columns!
de_DE: Ne možete da obrišete sve kolone tabele!

en: You can not delete all table rows!
de_DE: Ne možete da obrišete sve redove tabele!

en: You can select multiple tables by holding down the &#8220;Ctrl&#8221; key (Windows) or the &#8220;Command&#8221; key (Mac).
de_DE: Možete selektovati više tabela odjednom tako što ćete držati &#8220;Ctrl&#8221; taster (Windows) ili &#8220;Command&#8221; taster (Mac).

en: You can then enter the Link URL and Text or choose an existing page or post.
de_DE: Onda možete da unesete URL i tekst linka ili da odaberete neku postojeću stranicu ili objavu.

en: You can then show the tables in your posts, on your pages, or in text widgets by using a Shortcode.
de_DE: Onda možete da prikažete tabele u svojim objavama, na svojim stranicama ili u tekstualnim vidžetima koristeći kratki kod.

en: You did not select any columns!
de_DE: Niste selektovali nijednu kolonu!

en: You did not select any rows!
de_DE: Niste selektovali nijedan red!

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
de_DE: Nemate odgovarajuća ovlašćenja da pristupite ovoj stranici.

en: You have activated the plugin WP-Table Reloaded, which can not be used together with TablePress.
de_DE: Aktivirali ste plugin WP-Table Reloaded, koji ne može da se koristi zajedno sa TablePress-om.

en: You may insert a table into a post or page here.
de_DE: Ovde možete da ubacite tabelu u objavu ili na stranicu.

en: You may now also delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files in the <code>wp-content</code> folder.
de_DE: Sada možete da obrišete i svoje TablePress &#8220;Custom CSS&#8221;  korisničke fajlove u <code>wp-content</code> folderu.

en: You may now ask the network admin to delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the server, if no other site in the network uses it.
de_DE: Sada možete zatražiti od adminisratora mreže da obriše pluginov&#8217;s folder <code>tablepress</code> sa servera, ako ga nijedan drugi site u mreži ne koristi.

en: You may now manually delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the <code>plugins</code> directory on your server or use the &#8220;Delete&#8221; link for TablePress on the WordPress &#8220;Plugins&#8221; page.
de_DE: Sada možete ručno da obrišete&#8217;s folder <code>tablepress</code> iz direktorijuma <code>plugins</code> na vašem serveru ili upotrebite link &#8220;Delete&#8221;  za TablePress na WordPress &#8220;Plugins&#8221; stranici.

en: You should <a href="%s">add</a> a table to get started!
de_DE: Treba da <a href="%s">imate</a> tabelu da biste počeli!

en: You should <a href="%s">add</a> or <a href="%s">import</a> a table to get started!
de_DE: Treba da <a href="%s">dodate</a> ili <a href="%s">import</a> tabelu da biste počeli!

en: You should <a href="%s">import</a> a table to get started!
de_DE: Treba da imate <a href="%s">izvoz</a> tabelu da biste počeli!

en: You should add or import a table on the TablePress screens to get started!
de_DE: Treba da dodate ili uvezete tabelu na TablePress ekranima da biste počeli!

en: You will manually need to remove the plugin&#8217;s files from the plugin folder afterwards.
de_DE: Moraćete posle ručno da uklonite plugin&#8217;s  fajlove iz foldera plugin-a.

en: Your &#8220;Custom CSS&#8221; will then be loaded inline.
de_DE: Potom &#8220;Custom CSS&#8221; će vam se učitati

en: Your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files have been deleted automatically.
de_DE: Vaši TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; korisnički fajlovi automatski su obrisani.

en: ZIP file
de_DE: ZIP fajl

en: above
de_DE: iznad

en: below
de_DE: ispod

[ctx: bulk action]
en: Copy
de_DE: Kopiraj

[ctx: bulk action]
en: Delete
de_DE: Obriši

[ctx: bulk action]
en: Export
de_DE: Izvezi

[ctx: button]
en: Download Export File
de_DE: Preuzmi izvozni fajl

[ctx: button]
en: Import
de_DE: Uvezi

[ctx: button]
en: Import from WP-Table Reloaded
de_DE: Uvezite iz WP-Table Reloaded

en: in a column (rowspan)
de_DE: u koloni (rowspan)

en: in a row (colspan)
de_DE: u redu (colspan)

[ctx: navigation bar]
en: Export
de_DE: Izvezi

[ctx: navigation bar]
en: Import
de_DE: Uvezi

[ctx: row action]
en: Export
de_DE: &#8220;%s&#8221;
